Önismeret, motiváció, vállalkozás, fókusz.

Önismeret, motiváció, vállalkozás, fókusz.

A tehetségkutatásról........

2017. január 16. - Czégé Zoltán

woman-happiness-sunrise-silhouette-40192.jpg

Keressünk kapcsolatot az egyéni és vállalati gondolkodásmód között: Pl. 2001-ben padlót fogott az USA legnagyobb reménysége, az Enron vállalat. Szakértők szerint mert rögeszméjévé vált a tehetség. Igaz, hogy a szervezetek tehetséges emberek alkalmazásával válnak sikeresebbé. Az Enron kizárólag jó nevű egyetemekről toborozta munkatársait. Nagy fizetést adott nekik. Ez sem baj. A hiba ott volt, hogy annyira vallásos szemlélettel vallotta a tehetségbe vetett hitet, hogy a kialakult vállalati kultúrában a dolgozók kényszeresen igyekeztek kivételesen tehetségesnek mutatkozni,  hogy ezzel az Enron a munkatársait a rögzült szemléletmódba hajszolta. A rögzült szemléletmód nem teszi elviselhetővé a hibákat. Ezzel szemben a fejlődési szemlélet elfogadja azt, ha az növeli a tapasztalatot, és a cél elérése érdekében ki lett próbálva egy út, ami nem jött össze. Van másik. A rögzültek NEM tanulnak saját hibáikból. A fejlődésiek IGEN.

A tehetség mozgatja a tőkét. De a tehetség semmi szorgalom és célok nélkül. Aki otthon ragadt az nem rúg bele az utcán egy lehetőségbe. A tehetség megtalálja a lehetőséget, és ki is használja azt. Mindenki tehetséges - valamiben. Fontos a felismerés: TE miben vagy tehetséges? És ez egy őszinte számvetés. Egy könyvelő elégedett egy szervezetben, ami biztonságot nyújt, ahol pontosan, precízen végezheti munkáját, és elismerik azt. Akiben más tehetség lapul, szedje elő. A vállalatok tehetséges embereket keresnek - de sajnos ők se nagyon tudják hogyan kellene. Mert ha találnak egy tehetséges embert nagy nehezen, akkor sokszor (túl sokszor) igyekeznek beleilleszteni egy merev vállalati struktúra merev feltételrendszerébe. És valójában sok vezető FÉL az ambiciózus, tehetséges emberektől! 

Nagy cégek rendelkeznek 'talent management' programokkal. Kinevelem a jövőm munkatársait. Ha olyan a tehetséged, akkor ott a helyed. De ha valahol felmerül benned a kérdés: 'Mit keresek itt?', akkor valóban, mit is keresel ott? És a tehetség kimunkálása fontos dolog. Tapasztalni, agresszív módon hallgatva figyelni, kutatni a szakterületeden, megalkotni saját kék óceánodat, és menni azon az úton, ami a célod felé visz. Legyen az bármi. De nem baj ha legális :)

De a kínálati oldalon is hiba van. Szinte nem találni nagy szaktudással rendelkező, tapasztalatot gyűjteni akaró, nagy munkabírású és elkötelezettséget érezni képes munkavállalót. De tényleg. Pedig normális szervezetben hatalmas jövő előtt állnak. Most Kiyosakit nem hozom ide..... pedig tapasztalatot KELL gyűjteni valahol!

És ne féljetek: ha valamit meg akarsz csinálni, már a kisebbséghez tartozol (lesz is olyan visszahúzó vonzás, mint annak a rendje!). Ha elkötelezed magad, csinálod és hajlandó vagy benne tanulni, végigmenni az úton (ami a Tied), teszel bele energiát, akkor minimálisra csökkented a bukás kockázatát.

Van egy film, az "American Graffiti", George Lucas első alkotása. Meglehetősen eredményes volt (mert ugye a tehetség mozgatja a tőkét), a majd  800.000 USD gyártási költséggel áll szemben több mint 200 millió USD bevétel. A hatvanas években játszódik (még nem kosztümös). Ha valaki veszi a fáradtságot és előbányássza valahonnan, akkor talán megérzi azt az üzenetet, hogy a fenti film hogyan kapcsolódik ehhez a blogbejegyzéshez. Mert kapcsolódik. Akit érdekel a játék, hajrá!

Ragyogj Csillagom!

A bejegyzés trackback címe:

https://cgzoli.blog.hu/api/trackback/id/tr8412127051

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása