A belső energiaállapotok és a stresszreakciók természete![urgent.png](https://m.blog.hu/cg/cgzoli/image/urgent.png)
Aktív negatív Aktív pozitív
Energiatelt, de feszült. Energiatelt és fesztelen
A kiborulásos feladás reakciója Feladatvállalásos reakció:
Torokszorító félelem reakciója Keresek egy megoldási módot,
Gyomorgörcs/ideg reakciója ha nem működik, keresek lehetőséget
Passzív negatív Passzív pozitív
Feszült, és nincs energia Fesztelen, de nincs energia
A visszavonulásos feladás reakciója: Feladatkerüléses reakció:
Ez túl sok nekem, képtelen vagyok Lehet, hogy magától megoldódik az egész
megbírkózni vele Félszívvel végzett próbálkozások:
Ha nem megy, még mindig mondhatom, hogy nem is
akartam annyira.
Mi különbözteti meg a lelki állóképességet a tevékenységmániákusságtól? Mi a különbség a csúcsteljesítményt célzó elszántság és a kényszerneurózis egyik esetének tekinthető túlzott feladatcentrikusság között, ami szétrombolhatja a magánéletet, a családi életet és néha az elmebaj határáig képes valakit eltolni?!
A legfontosabb különbség abban van, hogy képesek vagyunk józanul mérlegeleni, milyen kihívásokat fogadunk el, és ha már elköteleztük magunkat és mindent beleadtunk, hogy teljesítsük, amit magunk elé tűztünk.
Két lehetőség van: vagy elfogadod a "sorscsapást", vagy keresel egy megoldást. A napi idegeskedés nem megoldás. Fókuszálj a feladatra - és ne az intrikára, illetve arra, ki mit csinál.
Ha belefogtál egy játszmába, játszd hozzáértően. Igyekezz körültekintően megválasztani, milyen feladatokat vállalsz. Menekülésként, kompenzálásként feleslegesen ne vállalj feladatokat. Elemezd a kihívásokat, és ha úgy látod, helyesebb visszahúzódni, akkor húzódj vissza. Lehet, hogy valami olyasmit kellene csinálnod, ami túl sokat igényel tőled. Ám ha egyszer benne vagy, azt csináld szívvel, lélekkel! Teljes szívvel és teljes lélekkel. Adj bele mindent, amire képes vagy! Ne add fel, inkább vállald, hogy néha összeszorul a gyomrod!
Hogyan fogadd a kihívásokat? A lényeg az alábbiakban összegezhető:
1. Tanuld meg kézben tartani a belső energiaállapotodat, vagyis tedd magad függetlenné a akülső hatások okozta stressztől.
2. Derítsd ki, mi kell ahhoz, hogy a legjobb formában légy, és hogyan kötelezheted el magad száz százalékig egy feladat mellett.
3. Tárgyilagosan, mentségeket nem keresve értékeld a teljesítményedet. Ha valami nem vált be, hát nem vált be. Te mindent megtettél, nincs okod mentegetőzni mások előtt, legkevésbé pedig önmagad előtt.