A hírvivők.........
A négy belső energiaállapot az emberi érzelmek és idegrendszer leegyszerűsített megfelelője. Egyfajta modell, és mint minden modell, ez is a valóság leegyszerűsítése. A freudi id, ego és szuperegótól kezdve, a behaviorista ingereken és válaszokon át a jungi őstípusokig bezárólag minden ilyen - leegyszerűsítés.
Természetesen ennek is mint minden másnak, evolúciós gyökerei vannak. Evolúciós szempontból az emberi agy 3 fontos fejlődési szakaszon ment keresztül. Az első a Reptilian complex vagyis a hüllő agy kialakulása, a második a limbikus rendszer kialakulása, a harmadik pedig a Neocortex kialakulása volt.
A Reptilian complex vagyis ” hüllő agy” az emberi agy legősibb része, ez felelős az ösztöneinkért. Ide égtek be a túléléshez szükséges viselkedési mechanizmusok. A működését leginkább feltüzelő és elősegítő hormon a tesztoszteron.
A limbikus rendszer, “az ősagy” fő feladata a szabályozás. Sok más egyéb funkció mellett, az érzelmek, a tanulás, a hormonális funkciók, jutalom, öröm érzet, szexuális magatartás. Mondhatnánk úgy is hogy ez az agy érzelem központja. Azért nevezik limbikus rendszernek, mert a hüllőagy és a neocortex KÖZÖTT található. Eme rendszer része a hypotalamus, ami az agy élvezeti és fájdalomközpontja.
A neocortex “új agykéreg” az agy legkésőbb kifejlődött része. Ez az agy kognitív központja. A gondolkodásért felelős. A hormon ami stimulálja a működését nem más mint az oxitocin vagy ismertebb nevén az örömhormon.
Az agykéregből és a testből jövő jelek keresztülmennek a limbikus rendszeren, amely közvetlenül irányítja a szervezet vegetatív idegrendszerét, vagyis az automatikus folyamatokat mint a légzés, az emésztés, a szívverés, a vérellátás, az arcizmok működése (mimika). Ezért van, hogy az érzelmek hatással vannak a pulzusra, a légzésre és az arckifejezésre.
Az agy részei (hüllőagy, limbikus rendszer, neocortex) vegyületek segítségével kommunikálnak egymással és a szervezet más részeivel. Ezek az anyagok két csoportba sorolhatók. Az egyiket a neurotranszmitterek, a másikat a hormonok alkotják. A neurotranszmitterek közvetítenek at idegsejtek között. Bizonyos sejtek csak meghatározott neurotranszmitterekre reagálnak. A neurotranszmitterek csakis az idegrendszeren belül fejtik ki hatásukat. Vannak hormonok, amelyek hasonló módon hatnak (üzeneteket közvetítenek), de ez a véráramon keresztül történik. Bizonyos vegyületek, mint pl. a noradrenalin, egyszerre hormon és neurotranszmitter is.
Érzelmi állapotunkat több tucat ilyen vegyület központi idegrendszeren belüli egyensúlya határozza meg. Ezek közül leginkább az adrenalint, a noradrenalint, a dopamint, a serotonint és acetylcholint tanulmányozták. Sok éven át úgy képzelték, hogy ez az egyensúly nem befolyásolható akaratlagosan, vagyis ki vagyunk szolgáltatva érzelmeink kénye-kedvének. Aztán felfedezték, hogy a vegyi egyensúly különböző anyagokkal befolyásolható. Az emberek már évtizedek óta ismerték ezeket a drogokat (a morfiumtól, a kokaintól a barbiturát-származékokon át az amphetaminokig, a mai party drogokig. Ezek mind vegyületek, amelyek beleavatkoznak az agy vegyi folyamataiba). A legtöbb hangulatmódosító drog hatása azon alapszik, hogy megváltoztatja a neurotranszmitterek működését. Például úgy, hogy blokkolja a receptorhoz kötődést a szinapszisokon keresztül, vagy katalizálja nagyobb mennyiségű neurotranszmitter szintézisét a szervezetben.
A legújabb kutatások (később ebbe is beleugrunk) kiderítették, hogy szervezetünk vegyi egyensúlyát sokféle módon befolyásolhatjuk. Kiderült, hogy olyan egyszerű valami, mint a grimasz, megnöveli az adrenalin koncentrációját és csökkenti a serotininét, előidézve a félelem fizikailag is érezhető szimptómáit (pulzusnövekedés, ziháló légzés, lelassult emésztés stb.) Egy szénhidrátokban gazdag reggeli megnöveli a vérben a levő tryptophan koncentrációját, ami a maga részéről megnöveli a serotonin mennyiségét, amitól lazábbnak érzed magad.
A lelki állóképesség fejlesztése valójában nem más, mint e vegyi egyensúly befolyásolási módszereinek tudatos alkalmazása
Amit a lelki állóképesség cikkeiben taglalunk az nem más, mint a tudomány által felfedezett hatásmechanizmusok kipróbált és bevált technikáinak alkalmazása.
Hogyan tudj mindig a pozitív oldalon maradni........
Hogy ne kapjál gyomorideget előre......
Hogy tudd magadat az aktív és passzív negatív állapotból TUDATOSAN kivakarni.
Hogy tudd a másik, aktív illetve passzív negatívban levő személy állapotát megismerni, és idejében faképnél hagyni.
Hogy szaporázd az aktív pozitív állapotodat, mert ez meghozza a FLOW élményt.
Ezért vedd magad körül pozítv emberekkel, mert azok pozitív hatást gyakorolnak szervezetedre.