Maradjunk azoknál az ismereteknél, amelyek lejönnek a fősodratú médiában, de ha kivesszük a polkorrekt majomságokat akkor találunk főleg gazdasági jellegű lapokban, digitális tartalmakban konkrét számokat az egyes gazdaságokról, iparágakról, világgazdaságról. Ilyen pl. az amerikai Inc magazin, ami kezdő vállalkozásokkal foglalkozik, és startupokkal ( https://www.inc.com ). Másik ilyen a Fast Company magazin ( https://www.fastcompany.com ). Ez már elindult működő kisvállalatokkal. Az Inc. bátyja.
De mit is rejt a startup kifejezés? Start: valami elkezdeni. Up: fel, felfelé. Ez egy pozitív nyelvezet. Jó? Nem. Rossz? Nem. Az induló vállalkozásokat világszerte így nevezik. Nem tetszik? A Te dolgod. Hadakozol ellene? Hadakozz. A Te dolgod. Akkor is így hívják. A magyar nyelvezetben elkülönül startup és az induló vállalkozás fogalma. A startup nemzetközi jelentőséggel bír(hat), lévén a mi piacunk kicsi. Igen, Magyarország kicsi piac. Ha a V4-eket (Visegrádi országok) nézem, akkor már nem az. Egy induló vállalkozás lokális. Egy lángossütő nem szállít terméket Lisszabonba. De ha már franchise lesz belőle, és nyit más országokban is, akkor már startup.
Mivel nagyobb országok nagyobb piaccal rendelkeznek, ezért ott elfogadott az elnevezés.
A "Funky business"-ben olvasható hogy "ha a terméked a lábadra esik és fáj, akkor rossz úton jársz". Természetesen ez sem szó szerint értendő. De (visszatérve a cikk első mondatához) ma már a gazdaságok forgalmának a kétharmadát legalább a SZOLGÁLTATÁSOK teremtik. Ez tetszik-nem tetszik de tény. Ezért van az, hogy egyes iparágakban eltér az az idő, ameddig egy új vállalkozás eléri a fedezeti pontját (a link kicsit bővebb, de a címszó alatt megtalálhatjátok, ami kell). Pl. bányaiparban ez 12-15 év. Kell hozzá szakértelem? Naná! Egy 18 éves elkezdheti? Persze hogy nem. Ha terméke a lábadra esik, akkor fáj. Jó úton vagy? Nem. Gépiparban ez sokmindentől függ, cégmérettől is, de akkor is 4-6-8 év lehet a fedezeti pontig. Miért is vannak olyan messze ezekben az iparágakban a fedezeti pontok? Mert iszonyatos a beruházásigény! Mi minden vasat kell összeguberálni aukciókon, vásárokon, másodlagos piacokon! Textiliparban már lehetséges rövidebb pontelérés, 1-2 év, mert nincs akkora beruházásigény. Két három ember három profi varrógéppel csodát tehet........ Ha fel akarsz építeni egy munkaruhagyárat (felejtsd el, mert oda szállítanál ahol a termék a lábadra esik és fáj....), akkor tolódik a fedezeti pont, mert nő a beruházásigény.
Jó a bányaipar? Ma ide betörni lehetetlen. Jó a gépipar? Aki szereti annak igen. Egyetemes? Dehogy. Innováció? Lehet benne. Textilipar? Igenis van benne ráció, hiszen design, outfit és sharpness egysége. Tudatosan használok angol kifejezéseket. Pl: Think Global, Act Local. Jó lenne ha ezt a kifejezést megtanulnátok, Think globally, act locally. Gondolkozz globálisan, ténykedj lokálisan. Azaz a lokális tevékenységed globális környezetét, hatását is mérd fel! Nem mindegy az ökonómiai lábnyom szempontjából, hogy távoli országban készített jószágot fogyasztasz avagy helybelit. Ezért preferáljuk a helyi kosztot. Anna tűzhelyén főjön az a csorbaleves Varságon. Hudácskó Katiék saját farmjukról hozzák konyhájukba az alapanyagot. Miért nincs Michelin csillagjuk? Meg az a Hangavári bor.... anyám..... Slow food. Nekem már a "made in eu" sem elég, mert nincs benne, hogy azt a terméket Mario Iglesias csinálta Estorilban. Bár Portugália része az EUnak.
Szóval nem kell félni a startup kifejezéstől, hiszen rengeteg magyar startup van, és az IT szektorban pedig sokuk már a Szilikon-völgyben. És ez jó? Nem, de nem is rossz. OTT VAN AZ A KÖRNYEZET AHOL LÉTEZNI TUDNAK. Mert a magyar gazdaság kicsi. Érted? Ott van az a fund (találd meg mi ez a kifejezés, és egy életre tanuld meg is!), ami lehetővé teszi működésüket, egy totálisan eltérő struktúrában mint a magyar. Mert az ott intézményi, és nem állami. Nálunk állami, és bár azt mondják működik DE nagyon nem működik. A magyar vállalkozásfinanszírozási/támogatási rendszer mindent megtesz, hogy a kezdő vállalkozókat elriassza a vállalkozástól. Bravó. És még veregetik a vállukat.
Vállalkozni 14 éves kortól lehet 89 éves korig (lehet később is), a tudásorientált szolgáltatási területen akár azonnal elkezdve, amihez egy laptop és net kell. Meg gógyi. Lesznek nehézségeid. Hát persze. Elbuksz? Dehogy buksz el. Egy csata elvesztése nem jelenti a háború elvesztését. Akkor buksz el, ha feladod.
Szóval merjetek ötletelni mibe vágnátok bele, és ne korlátozzon a környezet korlátoltsága. Még a "józan paraszti ész" is relatív. Mert van "józanabb paraszti ész" is.
Ne korlátozzátok le saját magatokat. Mint tudjátok, félelmeinket mi építjük fel. Sokan mondják nekem könnyű...... Édeseim....... Mit gondoltok én nem mentem keresztül azon a bizonyos tisztítótűzön? Én nem vergődtem kétségek között sokáig hogy jó-e ez az út ahol járok? Nem voltak 0-ás bevételű hónapjaim? Volt olyan november/decemberem hogy alig volt mit enni. Karácsony? Felejtsétek el..... Most könnyű nekem? Igen, könnyebb. És végig ott voltak előttem kollégáim jó példái, gyakorlata, és hihetetlen támogatása amit soha nem felejtek el...... és most is mellettem vannak, és ÖRÜLNEK hogy együtt vagyunk. Nem a gyorsak és ügyesek győznek csak, mert a kitartóak megverik őket.
Legyen széles látókörötök, legyetek bátrak, tanuljatok meg éhezni mert az jót tesz a motivációnak........ Éhen nem kell azé dögűni. Ez majd szurkálni fog.... Szóval akkor haladjunk tovább, a határ a csillagos ég!